RZEKI A ZMIANY KLIMATU

Ekosystemy rzeczne są wyjątkowym środowiskiem, gdzie woda pozostaje w ciągłym ruchu. Rzeki tworzą niepowtarzalne miejsce życia dla milionów organizmów – zwierząt, roślin, bakterii, a nawet grzybów.
Odziaływanie rzeki w ekosystemie nie kończy się wraz z jej brzegiem. Przykładem są larwy wielu owadów, które żyją w wodzie, jednak ich formy dorosłe po przeobrażeniu są ważnym źródłem pokarmu dla ptaków czy ssaków w ekosystemach lądowych.
Rzeki mają zatem niezwykle ważne znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Są ostoją dzikiej przyrody, korytarzami ekologicznymi, pozwalającymi na migracje wielu organizmów. To ma olbrzymie znaczenie w pofragmentowanym przez sieć dróg i inną infrastrukturę krajobrazie.
Rzeki różnią się między sobą. Duże znaczenie ma ich historia. Inne znaczenie dla równowagi biologicznej ma rzeka bardzo zmieniona przez człowieka – wyprostowana, z brzegami wzmocnionymi betonowymi płytami, a inne naturalna o zróżnicowanej formie i mająca pośród roślinności tysiące kryjówek dla żyjących w niej organizmów.
Obecność rzek jest kluczowa dla ograniczenia skutków zmian klimatu wynikających z działalności człowieka. Rzeka jest istotnym elementem zarówno krajobrazu wysychającego, jak i tego z „nadmiarem” wody. Kryzys klimatyczny prowadzi do zwiększenia częstotliwości zjawisk ekstremalnych, takich jak ulewy czy susze. Rzeki jako element cyklu wodnego mogą szybko odprowadzać nadmiar wody z danego obszaru lub ją retencjonować. Parująca z nich woda zwiększa lokalną wilgotność.
Naturalne doliny rzeczne to również miejsce występowania torfowiskowych mokradeł, których właściwy stan przeciwdziała postępującym zmianom klimatycznym poprzez akumulowanie gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla.
Rzeki mają również pewną zdolność do samooczyszczania. Mogą chronić jeziora, morza i oceany od nadmiernych ilości zanieczyszczeń.